آموزش مجازی آنلاین یکی از روشهای آموزش مجازی بوده که به صورت همزمان (متقارن) انجام می شود و میتوان گفت که برترین نوع آموزش مجازی محسوب می شود.

در این روش، مدرس و فراگیر به صورت همزمان وارد محیط کلاس مجازی شده و در یک محیط کاملا تعاملی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

مدرس با ارسال صوت و تصویر خود، می تواند محیط کلاس را شبیه سازی کرده و با فراگیر ارتباط مستقیم و زنده برقرار کند. همچنین مدرس می تواند با استفاده از یک تخته سفید الکترونیکی مطالب مورد نظر را برای فراگیران شرح دهد و یا با استفاده از اشتراک گذاری فایل های ارائه همچون فایل های PDF، اسلایدهای پاورپوینت، فیلم و صوت  و … محتوای مورد نظر را به فراگیران ارائه دهد.

اشتراک گذاری دسکتاپ کامپیوتر مدرس و نمایش محیط نرم افزارهای مختلف به صورت زنده به فراگیران ، امکان آموزش عملی موضوعات مختلف همچون کار با انواع نرم افزارها را ایجاد می کند.

فراگیران نیز می توانند با مشاهده مستقیم مدرس و محتوای آموزشی که به صورتهای مختلف توسط مدرس تهیه شده است، محیط یک کلاس واقعی را تجربه کنند که از امکانات ویژه دسترسی به انواع محتوا برای نمایش و تفهیم بهتر موضوع برخوردار است.

فراگیران می توانند با استفاده از محیط گفتگوی متنی (چت) و صوتی با کلاس در ارتباط بوده و ضمن پرسش سوالات خود، نظرات و دیدگاههای خود را نیز با مدرس دوره و سایر فراگیران در میان بگذارند.

 در سال‌های اخیر با توجه به بالارفتن سرعت ارتباطی کاربران خانگی و اداری و همچنین ارتباطات اینترنتی بر بستر تلفن همراه، سیستم‌های ویدیو کنفرانس با سیستم های وب کنفرانس (Web Conferencing) جایگزین شده اند. در وب کنفرانس نیازی به استفاده از تجهیزات سخت افزاری گران قیمت و  پهنای باند بالا و یا سایر مواردی همچون IP اختصاصی و محدودیت کاربران نیست. به همین دلیل وب کنفرانس در اکثر جلسات کاری،‌ سیمنارها،‌ آموزش‌های الکترونیک آنلاین و … قابل استفاده است.

در فرامهارت، از نرم افزار مدیریت ویدئو کنفرانس ادوبی کانکت ( Adobe Connect ) استفاده می شود. از این نرم افزار برای ارائه مطالب و اطلاعات، کلاس‌های آموزشی آنلاین،‌ وب کنفرانس و اشتراک گذاری Desktop استفاده می شود و به جرات می توان گفت بهترین نرم افزار برگزاری وب کنفرانس می باشد. ادوبی کانکت ( Adobe Connect ) بر پایه Flash بوده و امکان استفاده از آن در سیستم عامل های اندروید و IOS نیز وجود دارد.

برخی ویژگی‌ها و امکانات بی نظیر ادوبی کانکت:

تصویر نمونه محیط یک کلاس مجازی آنلاین در زیر آورده شده است.

فرامهارت، تصویر نمونه یک کلاس مجازی، آموزش مجازی، کلاس مجازی، آموزش آنلاین، آموزش مجازی آنلاین

فرامهارت، تصویر نمونه یک کلاس آموزش مجازی آنلاین

 

برای نمایش تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

 

برای آشنایی بیشتر با انواع آموزش مجازی و  آموزش مجازی آنلاین، می توانید فایل ارائه توضیحات آموزش مجازی را دانلود کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.